top of page
עותק של עותק של IMG_6697.jpg
שמואל לוי

הסיפור שלנו

התפתחות השיטה והמרכז הישראלי לצלילה טיפולית

2016:  תחילת הדרך – גיבוש הרעיון וחקירה ראשונית


למעשה, אם לומר בכנות, הרעיון הבסיסי ותשומת הלב לפוטנציאל הטיפולי של צלילה אינו רעיון "מקורי" כל כך. צוללים רבים ובעיקר מדריכי צלילה מעלים ו"משתעשעים" באפשרות החיבור הזו באופן מאוד אינטואיטיבי מתוך עבודתם השגרתית. 
כמעט כל מדריך ומדריכת צלילה מכירים ונפעמים מהאפקט שיש לחוויית הצלילה על הצוללים, הפתיחות הרגשית, האמון במדריך, האתגר, תחושת המסוגלות וביטויים נוספים של הפוטנציאל הרגשי-טיפולי של הצלילה בולטים כמעט מיד בעבודה היום-יומית של מדריכי צלילה.
כך, מתוך השיח בין המדריכים בסוף יום העבודה, החלטנו לנסות לקחת את זה צעד קדימה ולהרים את הכפפה. 

ראשית, התחלנו לגשש אחר ידע מוקדם או ספרות בתחום. הופתענו לגלות שיש מעט מאוד, אם בכלל, ספרות או מחקר הנוגע לתחום. הסקירה מעלה כי הידע המשיק לתחום מתרכז ב:

1. סוגיות פסיכולוגיות סביב צלילה -  מצבים פסיכולוגים או בריאות פסיכולוגית כמדד ליכולות של צוללים ולבטיחותם / השפעות פסיכולוגיות של צריכת חנקן ותופעות פיזיו-נוירולוגיות בצלילה (כגון שכרון מעמקים, דקומפרסיה ועוד).
2. אפקטים חיוביים של פעילות ספורטיבית על רווחה נפשית, עם עבודות בודדות על צלילה ספורטיבית.


על אף התחומים המשיקים שבהחלט תורמים לידע ומאפשרים את פיתוח השיטה, הופתענו לגלות שאין ולא היה ניסיון לחקור או להשתמש בצלילה ככלי טיפולי / ככלי לקידום מטרות ותהליך טיפולי.
אם כך, עלינו "להמציא" את השיטה / הכלי – אז איך משתמשים באספקטים הייחודיים של הצלילה לקידום מטרות ותהליכים טיפוליים? ומה הם בכלל האספקטים האלה? האם הם חיוביים בהכרח? ואם כן איך מתעלים אותם למטרות טיפוליות?
התחלנו לגשש, עברנו מפגישה לפגישה עם אנשי טיפול שונים (פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים מאסכולות שונות ומגוונות)...
אנחנו סיפרנו להם מה אנחנו רואים ומרגישים ושומעים מהצוללים שמגיעים אלינו והם ייעצו לנו מה הם המאפיינים הטיפוליים של החווייה הזו והאם וכיצד ניתן לרתום אותם לתהליך טיפולי.
הבנו שיש פה משהו...


2017-2018: "והגית בו יומם וליל"


אז איך ממציאים שיטת טיפול חדשה?
ראשית, צריך לשאול ולנסות לענות, מתוך ידע קיים ועל סמך ניסיון ומומחיות של חברי הצוות, על השאלות הבסיסיות ביותר.


במשך ימים ולילות ארוכים, לאורך כשנתיים, נפגשנו מדריכי צלילה ואנשי טיפול (פסיכולוגים, עו"סים, מטפלים באומנות, מטפלי שטח ועוד - רובם גם צוללים מנוסים) ודנו הלוך וחזור בשאלות: - מה טיפולי בצלילה? -מה טיפולי בטיפול? -האם צלילה היא בהכרח דבר חיובי? -למי זה יכול לעזור ואיך? -האם ולמי זה עשוי להזיק? -מי הדמות הטיפולית בצלילה טיפולית? -מה הכישורים והידע הנדרשים כדי ללוות תהליך שכזה?
ועוד המון שאלות, שאנחנו גאים לציין שאנו עדיין בוחנים ועוסקים בהן יום יום ועוד נמשיך, מתוך עמדה צנועה ואחראית שהלמידה, החקירה והטלת הספק מקדמת את ההבנה שלנו ומאפשרת לנו לסייע יותר ויותר לפונים אלינו.


2018: הגיע הזמן להיכנס למים


לאחר שנתיים של חקירה ולמידה אינטנסיבית, הבנו שהדרך היחידה להמשיך ללמוד ולפתח את הכלי היא צבירת ניסיון מעשי. פתחנו את שערינו למספר מצומצם מאוד של התנסויות "פיילוט", בידיעת והסכמת הפונים כמובן, שתועדו בקפידה כדי לאפשר לנו את המשך הלמידה והפיתוח.
כך, במשך שנתיים נוספות המרכז העביר תהליך טיפולי אחד כל פעם, בין אם לקבוצה או ליחיד, שאותו עטף כל הצוות המקצועי של המרכז, בהגות, חשיבה, למידה והמשך פיתוח ודיוק השיטה.


2020 – "יוצאים לאור" – פתיחת שערי המרכז


לאחר יותר מ4 שנים של למידה, התנסות זהירה, חשש, צבירת ביטחון, גיבוש צוות מקצועי רחב, דיוק השיטה ופיתוחה לראשונה פתחנו את שערינו לקהל הרחב. 
ההיענות הייתה מפתיעה ומרשימה ומהר מאוד מצאנו את עצמנו מלאים ומעבירים תהליכים למספר קבוצות ומספר תהליכים פרטניים במקביל.
לצד ליווי התהליכים לא הפסקנו להגות, לפתח ולדייק כל עת את השיטה והבנתנו יחד עם צוות ההגות שלנו.


2021-2022
-גיוס מדריכי צלילה נוספים והכשרתם,
-עיבוד,הסקת מסקנות והמשך דיוק ע"ב התהליכים שנעשו
-פיתוח הכשרת מצ"טים 
ועוד עשייה, למידה, התרחבות ופיתוח... בתקווה לעוד שנים רבות

 

bottom of page