top of page
Diving in the Reef

צלילה טיפולית

צלילה טיפולית היא שיטת טיפול חדשנית המתעלת את האפקטים הייחודיים של מפגש עם העולם התת מימי להתמודדות עם מגוון רחב של אתגרים מן התחום הרגשי, החברתי, התקשורתי וההתנהגותי.

כל צולל מכיר את הרגע הזה...
כשהראש נכנס למים, בין אם לראשונה או בפעם האינספור,

לרגע קטן נעתקת הנשימה. כמעין "היוולדות" למימד קיומי אחר, הצבעים אחרים, הקולות שונים, הנשימה משתנה. המפגש הייחודי הזה מביא עמו חוויה רגשית עוצמתית, ראשונית וגולמית באופייה. הכלים והמיומנויות של "העולם היבש" לרגע מתערערים ונדרשת הסתגלות.
יש שמתמלאים תחושת פליאה, ריגוש והתמסרות לנוכח עוצמה זו, יש שחווים אי נוחות, פחדים רגעיים וקשיים, ויש שחווים שקט מופתי ורוגע לנוכח העטיפה הרחמית של המים סביב גופם. כך גם בהמשך הצלילה, לצד ההתרגלות וההסתגלות, מתעוררות מגוון רחב של רגשות. תחושת מסוגלות לנוכח ההתמודדות, ביטחון, פליאה ועונג נוכח הסביבה ועוד ועוד...

כמו "בעולם שמעל" כך גם מתחת למים, כל אדם חווה, מתמודד ומגיב לתחושות ורגשות אלו בדרכו הייחודית. הצלילה מציעה לנו "הצצה" לדפוסי התגובה, ההתמודדות, המחשבה, ההתנהגות, התקשורת והחוויה שלנו. יש בכוחה של חוויה זו הן לשקף חלקים מ"האדם שמעל המים" בנו, והן ללמדו ולשנותו.

את הפוטנציאל הייחודי הזה ואת הדרך לתעלו לקידום מטרות רגשיות, התנהגותיות, תקשורתיות, חברתיות ועוד אנו לומדים, חוקרים ומפתחים בשנים האחרונות במרכז הישראלי לצלילה טיפולית.

נווט בעמוד זה


הרציונלמאפייני הצלילה הטיפולית | ערוצים טיפוליים בצלילה טיפולית | מבנה התהליך | קהל היעד

הצלילה הטיפולית: Welcome

הרציונל

צלילה הנה חוויה רגשית מיוחדת ועוצמתית;

המפגש עם סביבה חדשה, השוני החושי, הריחוף, אופן התקשורת השונה והקשר הייחודי עם בן הזוג/ המדריך.

אספקטים ייחודיים אלו, לצד נוספים, הופכים את החוויה למשמעותית, מיוחדת ובעלת אופי גולמי-ראשוני עבור הצולל.


החל מקשיים, פחדים והתמודדויות רגשיות שונות ועד תחושת אופוריה, רוגע ושקט,
 צוללים שונים חווים חוויות שונות בצלילות שונות.

חווייתו הרגשית והתנהגותו הייחודית של הצולל מתחת למים משקפת דפוסי התמודדות, התנהגות, חשיבה, רגש ויצירת קשר של אותו הצולל בחייו מעל פני המים.


מתוך כך, לצד היתרונות המקדמים רגשית של תהליך צלילה שלעצמו,
ליווי תהליך זה בעיבוד חוויה שיחתי ובחינה משותפת של התמודדויות, רגשות, תחושות, התנהגויות ועוד בעת הצלילה, לאור מטרות טיפוליות מוגדרות,
מאפשר לתעל את יתרונותיהם הרגשיים של הצלילה ושל התהליך לקידום מטרות טיפוליות.

הצלילה הטיפולית: The Clinic
עותק של עותק של IMG_2581.jpg

מאפייני הצלילה הטיפולית

-    עיבוד שיחתי    -

צלילה כשלעצמה הנה חווייה בעלת ערך ופוטנציאל טיפולי ולרוב מיטיבה עם החווה אותה. 
עם זאת, לאורך שנות החקירה והפיתוח של הצלילה-הטיפולית למדנו שפוטנציאל זה עשוי להיות לא ממוצה או לא ממוצה דיו ללא האפשרות לשוחח, להסיק, להכיר וללמוד מחוויות אלו.
בנוסף, לצד היותה חווייה נעימה, מהנה ומרגיעה לרוב, לעיתים צלילה יכולה גם להיות חווייה מאתגרת במובנים רבים ואף לא נעימה/לא רצויה, באם אינה "עטופה" בשיח אודותיה. 


לאור אלו, עיבוד שיחתי של החוויה, עם נוכחים נוספים בצלילה, מאפשר ללמוד ולגדול מהחוויות תחת המים, בין אם נעימות ובין אם לא.
כך, למצות את הפוטנציאל הטיפולי הגלום בצלילה ובתהליך ולרתום אותו לקידום המטרות.

-    תהליך מוכוון מטרות    -

תהליך הצלילה הטיפולית הנו מוכוון ומוגדר למטרות שהציב הצולל, בסיוע מדריך הצלילה-הטיפולית, בטרם תחילת התהליך. בראייתנו, תהליך הגדרת ובחירת המטרות כשלעצמו הנו אקט טיפולי, מלמד ומקדם. כמו גם דיוקן והבנתן לעומק לאורך התהליך .


תהליך הצלילה הטיפולית, הפעילויות והשיח בו, מותאמים ומוכוונים לקידום מטרותיו של הצולל.
הצולל והמצ"ט (מדריך צלילה-טיפולית) מחזיקים לאורך כל התהליך את המטרות במודעותם, צוללים לאורן, בוחנים אותן, משוחחים ומדייקים אותן. 
כך, מתאפשר מיקוד ותיעול יעיל של האספקטים הייחודיים של הצלילה לצרכיו של הצולל.
 

צלילה טיפולית יכולה להיות מתועלת ולסייע בקידום מגוון מטרות מתחומים שונים, כמפורט ב"ערוצים טיפוליים בצלילה טיפולית" בעמוד זה.

   תהליך טיפולי תחום בזמן    -

בהתאם למטרות שהגדיר הצולל בטרם התהליך, בהתייעצות המצ"ט והצוות המלווה, יוגדרו מספר מפגשים תחום לתהליך. 
הגדרת כמות המפגשים מראש מאפשרת מיקוד של התהליך במטרות ספציפיות, התייעלות סביבן ובחינתן. כמו גם שומרת עם גבולות התהליך והמשתתפים במידה הכרחית ומאפשרת גמישות ופתיחות בתוך תהליך שגבולותיו ברורים.

-    מצ"ט (מדריך צלילה-טיפולית)    -

מדריך צלילה-טיפולית הנו מדריך צלילה בעל ניסיון עשיר בהדרכה, שעבר הכשרה ייעודית לליווי תהליכי צלילה טיפולית.
 

לאורך שנות הפיתוח, ההתנסות, הלמידה והגות הצלילה הטיפולית, עסקנו רבות בזהותו ואופיו של איש המקצוע המלווה את הצולל בתהליך הצלילה הטיפולית שלו.
מתוך ההתנסויות והלמידה נוכחנו למשמעות הקשר שבין מדריך לצולל;
קשר ייחודי הכולל אינטימיות, פתיחות, תלות, תאומות, הסתמכות ואמון הדדיים. 
מאפיין בולט נוסף באיכות הקשר הנ"ל ובייחודו הוא הנוכחות המשותפת של המדריך עם הצולל בצלילה, ברגע הגולמי. נוכחנו שמדריך הצלילה והיחסים עם הצולל "מקבלים" עליהם אופי ואיכות ייחודית זו בין אם מבחירה ובין אם לאו.

מתוך כך, הבחנו בפוטנציאל הייחודי של דמות המדריך כדמות המלווה העיקרית בצלילה הטיפולית וכשותף לתהליך הטיפולי. 

-    הדרכה (צוות מלווה)    -

מדריך צלילה-טיפולית המלווה תהליך, לעולם יימצא בהדרכה צמודה מאיש מקצוע עתיר ניסיון מתחום הטיפול. כפי שמקובל בעולמות טיפוליים.
 

כל מצ"ט נפגש באופן סדיר עם איש מקצוע מתחום הטיפול (מדריך טיפולי) המסייע לו בחשיבה, תכנון והבנת התהליך הטיפולי אותו מלווה המצ"ט. בנוסף, במרכז הישראלי לצלילה טיפולית, המצ"טים נמצאים באופן סדיר בקבוצות הדרכה והתייעצות ופגישות צוות, הגות, חשיבה והעשרה המהווים מעטפת מקצועית מנטרת ומבקרת לעשייתם.

   למידה, חקירה, דיוק ופיתוח    -

המרכז הישראלי לצלילה טיפולית רואה לנגד עיניו את המשך הלמידה, הדיוק ופיתוח השיטה כגורם מפתח וכעקרון מהותי בסיוע לצוללים בתהליכיהם הטיפוליים.
כך, במקביל לקיום תהליכי הצלילה הטיפולית, הצוות הרב מקצועי במרכז ממשיך לדון, ללמוד, להסיק מסקנות, לדייק ולפתח את הצלילה הטיפולית ולהעשיר את עצמו ואת הכלי למען סיוע איכותי יותר עבור הפונים. 

 

הצלילה הטיפולית: The Clinic

ערוצים טיפוליים בצלילה טיפולית

ערוצים טיפוליים בצלילה טיפולית

  מערכות יחסים ומיומנויות בין אישיות וחברתיות    -

בני אדם חיים, מתקיימים, מתנהלים ומנוהלים ע"י המרחב הבין אישי. מיום היולדנו ולאורך כל חיינו. 
רבים מקשיינו ומצוקותינו היומיומיות נוגעות לתחום הבין אישי. לאופן בו אנחנו נקשרים עם סביבתנו, בו אנו תופסים את האחר ומעריכים את תפיסתו כלפינו.

 

צלילה הינה מרחב המזמן לנו מערכות יחסים ייחודיות, 
בין הצולל למדריך הצלילה, בין הצולל לבן/ת זוגו ולקבוצת הצוללים – קשרים אלו מכילים יחסי הסתמכות הכרחית ותלות הדדית, אחריות ואמון. לצד מערכת היררכית, דינמיקה חברתית מורכבת, חיברות, חברות, אינטימיות, קרבה ופתיחות. 

 

מערכות יחסים אלו מאפשרות, בעזרת העיבוד השיחתי, תחת המרחב הייחודי והגולמי שבצלילה,  בחינה והבנה של דפוסי התנהגות, חשיבה ורגש במרחב הבין-אישי ורכישת מיומנויות ודרכי התמודדות אדפטיביים.
כמו גם מיומנויות חברתיות כגון, הכרת האחר, קבלתו, הכלתו, מתן תוקף וקבלה מן האחר ותקשורת חברתית, קבוצתית ובין אישית.

 

-    תקשורת   -
 

בצלילה אופנויות התקשורת בהן הורגלנו כל חיינו אינן אפשריות. איננו יכולים לדבר תחת המים ומחוות / ג'סטות גופניות והבעות פנים לרוב אינן נראות או ברורות. למעשה עלינו ללמוד "מאפס" לתקשר. 
 

ה"אילוץ" הזה טומן בחובו הזדמנות ייחודית ונדירה, להתבונן באופן שבו אנו מתקשרים ולומדים לתקשר, כיצד אנו מבינים את הסביבה וכיצד זו מבינה אותנו. היכן הפערים הבסיסיים בהרגלי התקשורת שלנו וכיצד ניתן לשפר אותם. כמו גם העיבוד השיחתי המלווה את הצלילה הטיפולית מאפשר לנו לדבר על מה הובן, איך ומדוע - "לתקשר על תקשורת" - מיומנויות מהותית בחיי היום יום.
 
-    ארגון, סדר ותכנון    -

צלילה היא במהותה פעילות הדורשת תכנון, סדר וארגון. 
הרכבת הציוד, בדיקתו, תכנון ותיאום ציפיות בטרם הצלילה, אמצעי ונהלי הבטיחות וקיום הצלילה ע"פ התכנון הנם חלק מהותי בביצועה של כל צלילה. 
כל אלו ועוד הופכים את תהליך הצלילה למסגרת מאורגנת המאפשרת רכישת ותרגול מיומנויות ארגון, סדר ותכנון. כמו גם, בחינה של קשיים בתחומים אלו, הכרתם ורכישת דרכי התמודדות אדפטיביות. 


-    התמודדות עם פחדים, חרדות ואתגרים    -

בצלילה, אנו נחשפים למגוון רחב של רגשות עוצמתיים. ביניהם גם פחדים, חרדות, קשיים ואתגרים מסוגים שונים. 
בין אם בחיינו מגבילים אותנו פחדים ספציפיים ובין אם אתגרים רחבים יותר.
בעזרת בחינת מצבים ותחושות מקבילות תחת המים, כמו גם מציאת דרכי הסתגלות והתמודדות עמם.
בסיוע המצ"ט, יוכל הצולל ללמוד על פחדיו, קשייו ודרכי ההתמודדות שלו ולסגל לו דרכי התמודדות והסתגלות אדפטיביים יותר. 

-    בטחון עצמי, חוסן ומסוגלות    -

רבות דובר על פעילות ספורטיבית כבעלת פוטנציאל לשיפור תחושת המסוגלות והבטחון העצמי. צלילה ספורטיבית, לצד היותה פעילות מהנה, מרגיעה ובטוחה, הנה פעילות אתגרית הדורשת למידה ורכישת מיומנויות חדשות, התמודדות עם אתגרים, שיפור, הצלחות וכישלונות. 
צלילה טיפולית במהותה אינה תהליך הישגי בדומה לקורסי צלילה. אך עם זאת, העיבוד השיחתי ונוכחותו של המצ"ט מאפשרת לתעל חוויות אינהרנטיות אלו בתהליך הצלילה לבניית ביטחון עצמי, תחושת מסוגלות וחוסן נפשי אצל הצולל.
 
-    וויסות רגשי וקשיבות    -

מתחת למים השקט "רועש", הצלילים הדומיננטיים ביותר הם הנשימות שלנו. הנשימה תחת המים שונה מזו שמעל. הצולל מודע לנשימותיו, למיקומו במרחב, למיקום זולתו ולמנח גופו.
אספקטיים ייחודיים אלו ונוספים בצלילה "מכווינים" את קשבו של הצולל פנימה – אל גופו, נשימתו, תחושותיו ורגשותיו. 
הוא לומד למקד את קשבו כלפי פנים, לנטר את תחושותיו ורגשותיו ולווסתם. הוא מתרגל את נוכחותו בחוויה, ב"כאן ועכשיו" ואת עצמו בתוכה.

 

-    יכולות רפלקציה ומנטליזציה    -

אותם אספקטיים ייחודיים של הצלילה שתוארו מעל – מיקוד הקשב, ניטור וויסות תחושות גופניות ורגשיות – לצד עיבוד שיחתי ושיתוף אלו עם אחרים שנכחו בצלילה (המצ"ט, בן הזוג והקבוצה), מתרגלים את הצולל במיומנויות רפלקטיביות ובמנטליזציה ( יכולתו של אדם לתת משמעות ופרשנות להתנהגותו ולהתנהגות אחרים, להרהר ולעסוק בתהליכים מנטליים, ולהסיק מסקנות על מצבו הנפשי שלו ושל סביבתו). יכולות אלו נחקרו רבות ומקובל להתייחס אליהם כבסיס הכרחי לוויסות, שליטה עצמית, קיום מערכות יחסים מיטיבות והתפתחות נפשית בריאה.
 

הצלילה הטיפולית: The Clinic
Divers_edited.jpg

מבנה התהליך

צלילה טיפולית מורכבת מ "יחידות טיפול" , יחידת טיפול הינה מפגש המכיל שלושה חלקים:
1. שיחת פתיחה 2. צלילה 3. שיחת עיבוד.

תהליך צלילה טיפולית לרוב ינוע בין 10- 12 יחידות טיפול המתקיימות באופן חד שבועי.
(כמפורט בחלק "מאפייני הצלילה הטיפולית" בעמוד זה, כמות הפגישות ותדירותן עשויה להשתנות בהתאם להגדרת המטרות)

בטרם התהליך


פגישת היכרות

בטרם תחילת התהליך יקיימו הצולל / הקבוצה והמצ"טים פגישה "יבשה".
במסגרת הפגישה תתקיים היכרות ראשונית בין הצולל והמצ"ט ובין הצולל והצלילה הטיפולית, הרציונל והסטינג.
בנוסף, הצולל והמצ"ט ינצלו פגישה זו לצורך הגדרת מטרות ראשונית לתהליך, ייתכן ואף סביר שמטרות אלו יובנו אחרת, ישונו וידוייקו בהמשך התהליך. היכרות והגדרת מטרות ראשונית זו יאפשרו הן לצולל הפונה והן למצ"ט ולצוות המלווה להעריך את התאמת הצלילה הטיפולית למטרותיו וצרכיו של הצולל.

 

התאמת התהליך והמבנה למטרות הצולל

לאחר פגישת ההיכרות, באם הצולל מוצא את הצלילה הטיפולית כתואמת את מטרותיו ועשויה לסייע לו. בהתייעצות המצ"ט עם הצוות המלווה והצולל יתוכנן התהליך, מבנהו וכמות המפגשים הצפויים.

 

אישורים ובירוקרטיה

לאחר בדיקת ההתאמה הדו צדדית ותכנון התהליך, יידרשו חתימה על טפסים רפואיים וקבלת אישורים במקרה הצורך.

 

תהליך הצלילה הטיפולית


התהליך מורכב משלושה חלקים המהווים את המסגרת המהותית, השלבים הינם גמישים אך עם זאת מאפשרים מיקוד במטרות:

 

1. שלב ההיכרות – שלב זה נועד להעמקת ההיכרות של המצ"ט עם הצולל/ים ולהיפך, הן מעל פני המים והן תחתיהם. בניית אמון וברית טיפולית, הגדרת והכרת המסגרת. בנוסף, שלב זה יוקדש להמשך הבנה והגדרת המטרות הטיפוליות, העמקה בהן ויצירת שפה משותפת להמשך התהליך.

 

2. שלב העבודה על המטרות – שלב זה במהותו מניח שהושגה היכרות והבנה עמוקה יותר של הצולל והמצ"ט את מטרות הצולל, זה את זה ואת העולם התת-מימי. באופן שמאפשר צלילה לאור המטרות שהובנו, בחירה משותפת של פעילות תת מימית שלהבנתם תקדם או תאפשר להבינן יותר. כמו גם זיהוי דפוסי חשיבה, התנהגות ורגש לאור המטרות ובפעילות התת-מימית.

 

3. שלב הסיכום – הפגישות האחרונות בתהליך הצלילה הטיפולית מוקדשות לסיכום התהליך, בחינתו לאור הציפיות והמטרות, הסקת מסקנות והעמקה בנקודות המקדמות והמעכבות בתהליך ומעבר לו. זאת בנוסף לעיבוד של הפרידה הן מהקשר והן מהתהליך ובחינת אפשרויות היישום של כלים שנרכשו בתהליך לחיי היום יום.

הצלילה הטיפולית: The Clinic

קהל יעד

למי זה מתאים?

כמפורט בחלק "מאפייני הצלילה הטיפולית" בעמוד זה, צלילה טיפולית הנה תהליך מוגדר ומוכוון מטרות.
ככזה, צלילה טיפולית יכולה להתאים לכל אדם אשר חש כי הוא יכול להתרם בתהליך שכזה
ומטרותיו תואמות לכלים שיכולה הצלילה הטיפולית להציע.

כך, בשיחת הטלפון הראשונית ופגישת ההיכרות ידונו הצולל והמצ"ט על מטרותיו ועל האפשרות לקדמן בסיוע תהליך צלילה טיפולית. זאת בנוסף להתייעצות המצ"ט עם הצוות המלווה.

צלילה טיפולית יכולה להתאים הן לקבוצות והן לפונים פרטניים.

כלל התהליכים מתאימים הן למי שטרם התנסה בצלילה והן למי שמחזיק ברישיון צלילה.

בנוסף, צלילה טיפולית כפופה ל"חוק הצלילה" ועל כן מוגבלת למי שכשירותו הרפואית וגילו מאפשרים השתתפות בצלילה ספורטיבית. (גיל 12 ומעלה)

הצלילה הטיפולית: The Clinic
bottom of page